Jak bezpłatne VPN zarabiają pieniądze? 5 przerażających faktów

>

Sieci VPN stały się niezwykle przydatnym narzędziem dla wielu entuzjastów prywatności online. Wielu internautów lubi korzystać z bezpłatnej usługi VPN, ponieważ są one proste, łatwe w użyciu, a co najważniejsze, nie zawierają ceny. Ale wielu użytkowników VPN zapomina, że ​​prowadzenie usługi VPN kosztuje. Podczas gdy płatne sieci VPN finansują się same poprzez subskrypcje, darmowe sieci VPN muszą zarabiać pieniądze różnymi metodami. Jak więc bezpłatne VPN zarabiają pieniądze? Oto 5 przerażających faktów, które powinieneś wiedzieć o darmowych VPNach.

Jak bezpłatne VPN zarabiają pieniądze

jak darmowe VPN zarabiają pieniądze

1. Sprzedaż danych użytkowników

Zaczniemy od listy z prawdopodobnie najstraszliwszymi rzeczami, jakie robią VPN, aby zarabiać na swoich użytkownikach, a mianowicie sprzedają informacje i dane, które dostarczają im ich klienci. Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej niebezpiecznych rzeczy, które może zrobić darmowa sieć VPN, ponieważ bezpośrednio wpływa na prywatność klienta i naraża użytkowników na potencjalne naruszenia bezpieczeństwa.

Jak więc i gdzie bezpłatna usługa VPN może sprzedawać twoje dane? Cóż, jeśli chodzi o zapisy niektórych VPN, które zostały przyłapane na robieniu tego, istnieje wiele sposobów VPN. Mówiąc prościej, wydobywają dane z urządzenia użytkownika i tworzą osobne pliki dla każdej osoby. Ta ilość danych i danych osobowych, które mogą potencjalnie wydobywać z urządzenia, jest naprawdę niepokojąca.

Począwszy od informacji o urządzeniu i danych o lokalizacji, aż do danych osobowych, wiadomości e-mail, wiadomości, numerów telefonów i zasadniczo wszystkiego, co jest przechowywane w pamięci urządzenia. Niektóre sieci VPN zdołały nawet uzyskać pełną kontrolę nad urządzeniami użytkowników, co pozwoliło im na pełny i nieograniczony dostęp, w tym możliwości edycji, modyfikacji, a nawet usuwania multimediów ze sterowanego urządzenia.

W niektórych przypadkach sieci VPN sprzedają wiadomości e-mail użytkowników swoim firmom zewnętrznym. Jest to ogromny problem dla Ciebie jako użytkownika, ponieważ otrzymasz nie tylko mnóstwo spamu i niechcianych wiadomości e-mail, ale także nigdy nie będziesz wiedzieć, ile osób i firm ma Twój adres e-mail. Ransomware, szyfrowanie i wiadomości phishingowe to tylko niektóre z potencjalnych konsekwencji niewłaściwego obchodzenia się z e-mailem przez VPN.

Brzmi to zbyt przerażająco, aby mogło być prawdziwe, więc największym pytaniem, jakie się z tym wszystkim wiąże, jest - czy nie powinno to być nielegalne? Niestety, większość darmowych użytkowników VPN nie przestrzega Polityki prywatności przed zarejestrowaniem się w nowej usłudze. Oznacza to, że tak długo, jak VPN informuje, że może udostępniać twoje informacje w dowolnym kształcie i formie, a ty wyrażasz na to zgodę, nie jest to nielegalne. To zdecydowanie nie jest etyczne i moralne, ale niestety jest to luka, którą wiele bezpłatnych VPN wie, jak skorzystać.

2. Marketing oparty na danych osobowych

Zgodnie z pierwszą rzeczą, o której mówiliśmy, jawne udostępnianie danych w celach marketingowych jest kolejną bardzo niebezpieczną praktyką, na którą pozwalają niektóre bezpłatne VPN. Rozumowanie tego jest oczywiście bardzo zrozumiałe. Ponieważ nie zarabiają na subskrypcjach użytkowników, kompensują swoje straty, zarabiając na różne sposoby. Istnieje kilka różnych sposobów, w jakie VPN może udostępniać dane swoich klientów w celach marketingowych.

Pierwszy polega na tym, że bezpośrednio wykorzystują twoje dane i informacje w celach marketingowych i reklamowych. Oznacza to, że za każdym razem, gdy logujesz się lub wyszukujesz coś, co Cię interesuje, VPN przechowuje te informacje i wykorzystuje je do ustalenia, które reklamy sprzedać Tobie i jak zrobić to najbardziej efektywnie. Drugi sposób, w jaki to robią, polega na tym, że otwarcie udostępniają te dane firmom zewnętrznym i ich partnerom. Jest to bardziej niebezpieczna opcja, ponieważ VPN i firma marketingowa są zasadniczo zintegrowane w jednej platformie i obie mają pełną kontrolę nad Twoimi danymi. Jest to niebezpieczne, ponieważ firma marketingowa często łączy reklamy ze stron internetowych i stron, które nie są wiarygodnymi źródłami. Te reklamy są nie tylko frustrujące, ale mogą również prowadzić do złośliwych stron.

Istnieje wiele przykładów tego, ale prawdopodobnie żaden lepszy niż Betternet, która jest bezpłatną usługą VPN, która publicznie i otwarcie określa swoje powiązania z firmami marketingu internetowego. Nie ukrywają faktu, że prowadzą model biznesowy zorientowany na reklamy. Jednak nie wnikają w szczegóły, aby ujawnić swoją lokalizację, informacje biznesowe i ważne szczegóły dotyczące tego, jak ten model biznesowy zorientowany na reklamy działa poza sceną.

Jedyną zaletą tego problemu jest to, że jest to naprawdę dobry sposób na ocenę wiarygodności darmowej sieci VPN. Innymi słowy, jeśli zauważysz, że Twoja sieć VPN agresywnie bombarduje Cię reklamami, jest to znamienny znak, że najprawdopodobniej udostępniają Twoje dane osobowe i działania stronom trzecim..

3. Wykorzystywanie darmowych użytkowników dla korzyści płatników

Oprócz sprzedaży twoich danych osobowych stronom trzecim, darmowe VPN mogą wykorzystywać twoje zaufanie na wiele różnych sposobów, z których najbardziej widoczna jest z korzyścią dla ich płacących klientów. Jest to problem, który powstaje, gdy VPN działa jednocześnie jako usługa bezpłatna i płatna. Wynika to z tego, że VPN działa osobno na dwóch zupełnie różnych poziomach. Dają ci, darmowy użytkownik, dostęp do Internetu bez żadnych warunków, ale jednocześnie wykorzystują twoje połączenie na różne sposoby.

Najlepszymi przykładami tej podstępnej techniki są sieci VPN, które wykorzystują moc obliczeniową darmowego użytkownika i przekazują ją swoim płacącym klientom. Zasadniczo oznacza to, że VPN sprzedaje przepustowość innym użytkownikom dla zysku. Oczywiście możesz tego uniknąć, wybierając płatne członkostwo, jeśli VPN je oferuje. Jedynym haczykiem jest to, że istnieją sieci VPN, które nie udostępniają tych informacji swoim bezpłatnym użytkownikom, więc nie możesz wiedzieć, czy Twoje urządzenie i połączenie są wykorzystywane do dalszych korzyści.

4. Tworzenie botnetów i węzłów wyjściowych

Jeśli poprzednie taktyki stosowane przez VPN nie były wystarczająco przerażające, ta ma pewne realne konsekwencje, które mogą sprawić ci wiele problemów z prawem. Chociaż niektórzy użytkownicy VPN mogą nie mieć problemu z tego rodzaju wymianą usług, może w rzeczywistości spowodować znaczny ból głowy na drodze. Bycie węzłem wyjściowym serwera oznacza, że ​​cały ruch kierowany do serwera węzła końcowego jest przedstawiany tak, jakby pochodził z adresu IP tego serwera.

Może to sprawić kłopoty, ponieważ ruch, który przechodzi, może obejmować wszelkiego rodzaju nielegalne działania, wyszukiwania i historię przeglądania. Zdecydowanie nie jest warte ryzyka, zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę, że bierzesz na siebie całą odpowiedzialność bez uzyskania odszkodowania, a usługa VPN zarabia na wszystkich swoich płatnych członkach, którzy używają twojego połączenia i adresu IP jako węzła wyjściowego.

Odnotowano przypadki, w których niewinni ludzie byli ścigani przez rząd za nielegalne działania w Internecie. Wszystko to zdarzyło się, ponieważ VPN, którego, jak myśleli, używali za darmo, faktycznie używał swojej sieci i adresu IP do stworzenia botnetu, który pozwolił innym użytkownikom połączyć się z ich adresem IP. Ponadto hakerom udało się przejąć kontrolę nad wszystkimi bezpłatnymi kontami w sieci VPN i stworzyć duży botnet, którego mogliby użyć do anonimowych ataków złośliwego oprogramowania. Chociaż wszystko to brzmi jak fabuła z thrillera, był to prawdziwy przypadek, który przytrafił się użytkownikom Hola VPN.

Chociaż skandal wokół Hola VPN był wielkim punktem zwrotnym, który pomógł rzucić światło na niebezpieczeństwo korzystania z darmowych VPN, wciąż istnieją darmowe VPN, które to robią. Przerażające jest w tym wszystkim to, że nie istnieją obecnie żadne procedury ani środki mające na celu monitorowanie, w jaki sposób te sieci VPN wykorzystują zaufanie swoich użytkowników.

5. Śledzenie aktywności użytkownika

Wreszcie, najpowszechniejszym przestępstwem popełnianym przez bezpłatne VPN i na które wielu ich (nie) chętnie się zgadza, jest śledzenie aktywności online ich członków. Istnieje wiele sieci VPN, które prowadzą dzienniki połączeń. Ma to przede wszystkim na celu utrzymanie działania usługi bez żadnych czkawek i zapewnienie, że sieci są bezpieczne i szyfrowane. Jednak dzienniki połączeń mogą być również wykorzystywane do śledzenia nawyków i zainteresowań konkretnego użytkownika.

Robią to na kilka sposobów. Najczęściej dzieje się tak przez wstawienie plików cookie przeglądarki. Te narzędzia mogą śledzić wszystkie Twoje działania online, nawet nie zdając sobie z tego sprawy przez większość czasu. Pozostałe dwa sposoby śledzenia aktywności online to sygnały nawigacyjne i piksele śledzące. Sygnały nawigacyjne w sieci Web nazywane są również błędami sieciowymi, które są częstsze niż myślisz. Są to rozpoznawalne wyraźne pliki obrazów używane do śledzenia Twojej aktywności w Internecie. Piksele śledzące działają podobnie do sygnałów nawigacyjnych w sieci Web, ale różnią się wyglądem. Są bardziej przydatne do analizowania danych i śledzenia zachowań użytkowników online. VPN nie tylko używa tych narzędzi do śledzenia Twojej aktywności, ale w niektórych przypadkach pozwalają również swoim partnerom marketingowym.

Tak więc, mimo że uważasz, że jesteś anonimowy i prywatny podczas korzystania z usług VPN, Twoje działania online są w rzeczywistości śledzone przez cały czas. Chociaż większość VPN nie przyznaje się do tego, zbierają one informacje o Tobie i wszystkie dane o Twojej aktywności i przechowują je najczęściej dla oferenta, który zaoferował najwyższą cenę. W przeciwieństwie do darmowych sieci VPN, te, za które musisz zapłacić, zwykle zawierają wszystkie informacje w Polityce prywatności, co oznacza, że ​​kiedy płacisz za usługę, możesz sprawdzić, czy otrzymujesz to, co obiecałeś.

Korzystanie z VPN, która śledzi Twoją aktywność online, w ogóle nie pozwala na korzystanie z VPN. Zamiast tego, że Twój dostawca usług internetowych jest w stanie śledzić twoją aktywność, dajesz tę moc darmowej sieci VPN, co jest bardzo niebezpieczne, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy ich intencje są dobre, czy złe. Jeśli bezpłatna sieć VPN znajduje się w jednym z 14-krańcowych krajów, oznacza to również, że są oni zobowiązani do udostępniania wszelkich informacji, o które prosi rząd kraju, w którym się znajdują. Jest to ryzykowna sytuacja, aby postawić się ponownie, ponieważ tylko ty przejmujesz odpowiedzialność, jeśli coś pójdzie nie tak.

Dlaczego darmowe VPN korzystają z takich taktyk??

W przypadku niektórych sieci VPN zarabianie pieniędzy jest ważniejsze niż bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. Sprzedaż danych użytkowników, wykorzystywanie ich do celów reklamowych lub rażące naruszanie ich bezpieczeństwa i prywatności to tylko niektóre ze sposobów, w jakie darmowe VPN zarabiają pieniądze. Ale zanim przejdziemy do szczegółów, ważne jest, aby porozmawiać o wszystkich ważnych aspektach i zrozumieć, dlaczego niektóre bezpłatne sieci VPN nadużywają zaufania swoich klientów. Oto najważniejsze powody, dla których to robią:

Wysokie koszty utrzymania

Jak powiedzieliśmy na początku, łatwo zapomnieć, że prowadzenie sieci VPN kosztuje. W zależności od wielkości bazy klientów VPN, miesięczne koszty utrzymania mogą łatwo wzrosnąć nawet do dziesiątek tysięcy dolarów. Nie wspominając o tym, że VPN rośnie i potrzebuje bardziej stabilnych i wydajnych serwerów, koszty te mogą wzrosnąć nawet do setek tysięcy, a nawet milionów. Dlatego koszty serwerów są prawdopodobnie największym powodem, dla którego większość darmowych sieci VPN decyduje się na rezygnację z usług swoich klientów.

Zysk finansowy

Oczywiście łamanie nawet nie brzmi tak dobrze, jak zarabianie pieniędzy. Dlatego niektóre sieci VPN decydują się pójść o krok dalej i wykorzystywać dane swoich klientów w określony sposób, który pozwala im zarabiać więcej. Obejmuje to najczęściej sprzedaż lub udostępnianie danych stronom trzecim lub tworzenie ściśle ukierunkowanych reklam, które przynoszą większe zyski reklamodawcom.

Chciwość

Chociaż niektórzy ludzie mogą argumentować, że pierwszy powód jest uzasadniony, a nawet drugi, nikt nie może usprawiedliwić czynów wynikających z czystej chciwości. Gdy masz poufne dane dziesiątek, a nawet setek milionów użytkowników, bardzo kuszące jest wykorzystanie całej tej wiedzy i mocy. Wiele popularnych darmowych VPN uległo temu, a Hola, Betternet, a nawet Opera VPN zostały zamknięte na czas próby zarabiania na danych użytkownika.

Dlaczego warto wybrać płatną usługę VPN?

Bezpłatne usługi VPN nie mogą być porównywane z tymi, które są opatrzone ceną. Oferują one pewien poziom bezpieczeństwa i gwarancji prywatności, którego po prostu nie da się osiągnąć za pomocą darmowej sieci VPN. Przy większych budżetach i dobrze zdefiniowanych modelach biznesowych, płatne sieci VPN po prostu oferują usługę, której bezpłatne VPN nie mogą się równać. Korzyści z korzystania z płatnej sieci VPN obejmują:

 • Lepsze prędkości połączenia - Bezpłatne VPN często ograniczają prędkość Internetu swoich bezpłatnych użytkowników na korzyść ich płacących klientów. Dzięki płatnej usłudze VPN możesz cieszyć się większą szybkością Internetu, a nawet korzystać z ograniczania przepustowości od swojego dostawcy usług internetowych. Spadki połączeń są znacznie rzadsze i nie będziesz mieć żadnych problemów za darmo, na jakie narażone są sieci VPN o niższej jakości.
 • Wyczyść politykę prywatności - Jak już wspomnieliśmy, bezpłatne sieci VPN są często tajne i niezbyt uczciwe, jeśli chodzi o udostępnianie ich modelu biznesowego swoim bezpłatnym klientom. Kiedy płacisz za VPN, wiesz, co otrzymujesz i dokładnie, jak prywatnie jesteś po połączeniu z serwerem VPN.
 • Różnorodność serwerów - Liczba serwerów idzie w parze z szybkością internetu. Im więcej serwerów ma VPN, tym będzie mniej zatłoczonych, co oznacza szybsze połączenia. Ponadto, jeśli korzystasz z VPN w celu uzyskania dostępu do treści objętych ograniczeniami geograficznymi lub zablokowanych z innej części globu, możesz po prostu połączyć się z serwerem najbliżej wybranej lokalizacji i cieszyć się nieograniczonym dostępem, bez względu na to, gdzie jesteś.
 • Bezpieczeństwo - Płatne sieci VPN mogą zawierać szereg dodatkowych funkcji dołączonych do nich. Obejmuje to różne protokoły szyfrowania, funkcje specjalne, takie jak przełącznik „zabicia”, lepsze i silniejsze szyfrowanie. Kiedy płacisz za usługę VPN, powinieneś zadowolić się co najmniej 256-bitowym standardem branżowym.
 • Obsługa klienta - Podobnie jak wszystkie wyżej wymienione świadczenia, dobre wsparcie wiąże się z pewnym kosztem. Nie oznacza to, że musisz przepłacić za usługę VPN. Oznacza to po prostu, że jeśli zdarzy się, że napotkasz problem podczas korzystania z VPN, możesz oczekiwać, że ktoś będzie w trybie gotowości i udzieli pomocy, gdy będziesz potrzebować pomocy.

Najlepsze 3 sieci premium VPN

Biorąc to wszystko pod uwagę, pamiętaj, że nie wszystkie płatne sieci VPN są dobre lub przychodzą bez żadnych wad. Zawsze najlepiej jest przeprowadzić trochę badań, zanim zdecydujesz się na VPN. Aby pomóc Ci wybrać najodpowiedniejszą sieć VPN dla Twoich potrzeb, przedstawiamy 3 najlepsze dostępne obecnie sieci VPN.

# 1. ExpressVPN

expressvpn

ExpressVPN jest powszechnie uważany za najlepszą wszechstronną sieć VPN. Cena jest nieco wyższa niż u konkurencji, ale usługa, którą dostajesz w zamian, jest więcej niż warta kosztów. ExpressVPN jest prawdopodobnie najwygodniejszym obecnie dostępnym VPN, ponieważ jest łatwy w konfiguracji i jest dostępny na dowolnym urządzeniu. Mają dość imponującą sieć serwerów, która obejmuje ponad 3000 szybkich serwerów w 94 krajach i 160 lokalizacjach. Mówiąc o wysokiej prędkości, prędkości ExpressVPN są jednymi z najlepszych w okolicy, ponieważ masz gwarancję maksymalnej wydajności, gdy jesteś podłączony do jednego z ich serwerów. W sieci 100 Mb / s można oczekiwać prędkości w zakresie od 80 Mb / s do 85 Mb / s.

 • Najszybsze prędkości spośród wszystkich innych dostawców VPN
 • Brak dzienników
 • OpenVPN, IPSec & IKEv2
 • Torrenty / P2P dozwolone
 • Odblokowuje Netflix, Hulu, BBC iPlayer
 • Obsługa czatu na żywo 24 × 7
 • 30 dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy

Przeczytaj moją recenzję ExpressVPN

Sprawdź ceny ExpressVPN

# 2. IPVanish

ipvanishZajmuje drugie miejsce, IPVanish jest idealny dla osób, które często pobierają pliki i treści z Internetu. Oferuje dobre i stabilne prędkości pobierania, z nieograniczoną przepustowością i nieograniczonym ruchem P2P. Dzięki serwerom w ponad 60 krajach, absolutnie zerowym dziennikom ruchu i nawet 10 jednoczesnym połączeniom, IPVanish jest naprawdę wygodną siecią VPN. Chociaż jego interfejs może nie być tak łatwy w użyciu, jak ExpressVPN, oferuje wiele możliwości dostosowania, co z pewnością zrobi wrażenie na bardziej doświadczonych użytkownikach VPN szukających nowej sieci VPN.

 • Dobre prędkości
 • Brak dzienników
 • Szyfrowanie AES-256
 • P2P dozwolone
 • 7-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Przeczytaj moją recenzję IPVanish

Sprawdź ceny IPVanish

# 3. NordVPN

nordvpnJeśli szukasz najlepszego połączenia jakości i ilości, NordVPN jest droga. Dzięki najniższej cenie członkostwa i 30-dniowej gwarancji bez ryzyka NordVPN jest wolną od ryzyka opcją dla każdego miłośnika prywatności z ograniczonym budżetem. Oprócz tego, że jest bardzo przystępny cenowo, NordVPN ma mocne uderzenie. Dysponując ponad 5200 serwerami w 62 krajach na całym świecie, oferują największą sieć serwerów spośród wszystkich sieci VPN. Podwójne szyfrowanie klasy wojskowej i brak dzienników sprawiają, że są idealną opcją do przeglądania, przesyłania strumieniowego i pobierania treści.

 • Dobre prędkości
 • Brak dzienników
 • OpenVPN, IPSec & IKEv2
 • P2P dozwolone
 • Odblokowuje Netflix
 • 30 dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy

Sprawdź ceny NordVPN

Wniosek

Chociaż Internet może być czasem przerażającym miejscem, po kilku dodatkowych krokach możesz cieszyć się nieograniczonym i bezpiecznym dostępem, a wszystko zaczyna się od uzyskania niezawodnej sieci VPN. Jeśli naprawdę cenisz swoją prywatność i bezpieczeństwo w Internecie, nie zadowalaj się bezpłatną usługą VPN. Istnieje wiele dostępnych opcji, począwszy od zaledwie kilku dolców miesięcznie. Zakończymy to zdaniem, o którym zawsze powinieneś pamiętać, nie tylko podczas korzystania z Internetu. Wszystko wiąże się z pewnym kosztem, a jeśli nie płacisz ceny usługi, najczęściej oznacza to, że jesteś produktem.

Czytaj więcej:

Najlepsze VPN Netflix, które działają
Najlepsza sieć VPN dla Kodi
Najlepsza sieć VPN dla FireStick
Jak ukryć adres IP
Dlaczego potrzebujesz VPN?

Max Eddy
Max Eddy Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me