Android TV Box’da Uygulamaları Sideload nasıl

>

Bu kılavuzda, Android TV Kutularına nasıl uygulama yükleneceğini göstereceğim. True Android TV OS kutuları ve Stock Android TV Kutuları için ayrı yöntemler sağladım. Bu Android kutuları arasındaki fark bu yazının ilk bölümünde açıklanmıştır. 

Piyasada çok çeşitli Android TV Kutuları bulacaksınız. Ancak, tüm bu kutuları koyabileceğiniz sadece iki geniş kategori var – Gerçek Android TV İşletim Sistemi Kutuları ve Stok Android TV Kutuları.

Her iki kutu türü de Google Play Store desteği sunar. Play Store’dan Netflix, Hulu, Plex vb. Gibi birçok resmi uygulama indirebilirsiniz. Ancak, herhangi bir akış cihazının gerçek potansiyeli, resmi Mağaza’da bulunmayan üçüncü taraf uygulamalarla araştırılır. Bu tür uygulamaların yandan yüklenmesi veya cihazınıza manuel olarak yüklenmesi gerekir. Bu kılavuz tam olarak bununla ilgilidir.

İşte bu yazıda neler geçeceğiz:

– Bilinmeyen Kaynağı Etkinleştirme (yandan yüklemeye izin vermek için)
– Farklı Android TV Kutularını Anlama
– Gerçek Android TV İşletim Sistemi Kutularına uygulamalar nasıl yüklenir?
– Stok Android TV Kutularına uygulamalar nasıl yüklenir?
– PC kullanarak Android Box’ınıza uygulamaları nasıl yükleyebilirsiniz (her iki kutu türü için de çalışır)

Not: “Doğru” Android TV işletim sistemi resmi bir terim değildir. İki kutu türü arasında net bir ayrım yapmanıza yardımcı olması için “Doğru” kelimesini kullandım. 

Android TV Box’ta Uygulamaları Sideload Etmek için Bilinmeyen Kaynağı Etkinleştir

Evet, güvenlik ayarlarında Bilinmeyen Kaynaklar’ı etkinleştirene kadar Android kutunuza üçüncü bir uygulamayı yükleyemezsiniz. Bu, her iki kutu türü için de geçerlidir – Gerçek Android TV İşletim Sistemi Kutuları ve Stok Android Kutuları.

Aşağıdaki görüntüler Mi Box’dan alınmıştır. Ancak, Bilinmeyen Kaynakları etkinleştirme adımları her iki Android TV kutusu türünde de hemen hemen aynıdır. Yapman gerekenler işte burada:

1- Tıklayın Ayarlar Android TV Kutunuzun ana ekranında (Mi Box’ta sağ üstte)

android tv kutularında uygulamalar nasıl yüklenir

2- Aşağı kaydırın ve tıklayın Güvenlik & kısıtlamalar (bazı cihazlar sadece Güvenlik)

android tv kutusunda downloader uygulaması

3- Tıklayın Bilinmeyen kaynaklar

Not: Cihazınız eski bir Android işletim sisteminde çalışıyorsa, bilinmeyen Kaynakları tüm uygulamalar için evrensel olarak etkinleştirmek için bu ekranda bir geçiş bulacaksınız. Bilinmeyen Kaynakları AÇIN. Aşağıdaki istemde EVET’i tıklatın. Sonraki adımları izlemeye gerek yok.

Android TV'ye downloader yükle

4- Artık, bilinmeyen Kaynaklar’ı yandan yükleme amacıyla kullanmak istediğiniz her uygulama için ayrı ayrı etkinleştirebilirsiniz.

Örneğin, bu kılavuzda Downloader, tarayıcı ve dosya yöneticisi uygulamalarını kullandık

android tv kutularında uygulamalar nasıl yüklenir

Farklı Android TV Kutularını Anlama

Her birine uygulanacak yan yük yöntemlerini belirlemek için farklı Android TV Kutularını anlamak önemlidir. Kendimizle ilgilenmemiz gereken sadece 2 tür Android kutusu vardır:

1. Gerçek Android TV İşletim Sistemi
2. Stok Android Kutusu

Onlar hakkında biraz daha bilgi edelim:

1. Gerçek Android TV İşletim Sistemi: Bunlar, TV deneyimi için tamamen özelleştirilmiş Android işletim sisteminde çalışan cihazlardır. True TV OS genellikle yerleşik Android arabirimine sahip akıllı TV’lerde bulunur. Ayrıca, Mi Box ve Nvidia Shield gibi Android TV Kutularını satan daha popüler markalar arasında yaygındır..

Android TV işletim sistemi özellikle TV ekranları için tasarlandığından, Google Play Store’un kendi sürümleri de vardır. Netflix ve Hulu gibi popüler akış hizmetlerinin TV sürümünü indirebilirsiniz.

Gerçek Android TV işletim sistemine sahip cihazlar görünüşe göre daha pahalı. Ancak, yüksek kaliteli tasarım malzemeleri kullanırlar, uzaktan kumandaya tamamen duyarlıdırlar ve daha kullanıcı dostu bir kullanıcı arayüzüne sahiptirler.

  FireStick'te CkayTV APK Nasıl Kurulur

2. Stok Android Kutusu: Bu, Android işletim sisteminde Android Mobiles ve Tabletlerde kullanılana benzer (veya hatta aynı) çalışan kutu türüdür. Nougat, Oreo ve en son Pie, Android işletim sisteminin çeşitli sürümlerine atanmış kod adlarından bazılarıdır.

Bir Android telefon ve stok bir Android TV Kutusu kullanıyorsanız, her ikisinin de aynı Android OS sürümünde çalıştığını görürseniz şaşırmayın. Ancak, TV Kutuları genellikle en son sürümleri kullanmaz.

En son Android 9 Pie sürümü ile sadece bir avuç cihaz geliyor. Aslında, Android 8 Oreo da oldukça nadirdir. Bunu yazarken çoğu TV cihazı Android 7 Nougat’ta çalışıyor.

Çoğu Android Kutusu, TV’nizin daha büyük ekranı ile daha iyi yönlendirme için Android OS’nin değiştirilmiş sürümünü kullanır. Ancak, özünde, hemen hemen aynı.

Bu kutular temel işi yaparken, genellikle ucuz malzemelerle zayıf bir şekilde tasarlanmıştır. Arayüz ayrıca uzaktan kumandaya istediğiniz kadar duyarlı değildir. Ayrıca Netflix, Hulu, vb. Gibi popüler ve resmi akış hizmetlerinden akış yapmak isteyenler için uygun değildir. Bunun nedeni, bu uygulamaların mobil sürümünü Google Play Store’dan indirmeleri. Mobil uygulamalar dokunmatik cihazlar içindir. Çok uzak değiller.

Bununla birlikte, düşük maliyetleri ve kolay bulunabilirlikleri nedeniyle, hala oldukça popülerdirler.

Dikkat: Devam etmeden önce okuyun

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve İSS’ler kullanıcılarının çevrimiçi etkinliklerini izliyor. Cihazınızda telif hakkıyla korunan içerik akışı yayınlanırsa ciddi sorun yaşayabilirsiniz. Şu anda IP’niz herkes tarafından görülebilir. Film izleme deneyiminizin kötü bir şekilde değişmemesi için iyi bir VPN almanızı ve kimliğinizi gizlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

kullanırım ExpressVPN Bu, endüstrideki en hızlı ve en güvenli VPN’dir. Amazon Fire TV Stick dahil herhangi bir cihaza kurmak çok kolaydır. Ayrıca, 30 günlük para iade garantisi ile geliyor. Hizmetlerinden hoşlanmıyorsanız, her zaman geri ödeme isteyebilirsiniz. ExpressVPN’in ayrıca, 3 ay ücretsiz kazanın ve yıllık planınızda% 49 tasarruf edin.

  • FireStick / Fire TV’ye VPN nasıl kurulur
  • Diğer akış cihazlarına VPN nasıl kurulur

Gerçek Android TV İşletim Sistemi Kutularına Uygulamalar Nasıl Yüklenir

Önce küçük bir giriş.

Hem Gerçek Android TV İşletim Sistemi Kutusu hem de Stok Android TV Kutusu Google Play Store’u destekler. Ancak, her ikisinin de Mağaza’nın farklı sürümleri vardır.

Bu iki cihaz arasında yaygın olmayan birçok uygulama var. Onlardan biri:

Downloader

Downloader, Android TV Kutuları, FireStick, vb.Gibi Android cihazlar için tasarlanmış bir yan yükleme aracıdır. Bu uygulama, Play Store aracılığıyla Mi Box ve Nvidia Shield gibi gerçek Android TV OS cihazları için kullanılabilir..

Bu DEĞİL Stok Android TV cihazları, cep telefonları ve tabletler de dahil olmak üzere Stok Android’de kullanılabilir. Stok Android TV cihazları için bu kılavuzda tarayıcı kurulum yöntemini ayrıca sağladım.

Şimdi Downloader uygulamasını yükleyeceğiz ve bir uygulamayı Android TV OS kutusuna yandan yüklemek için kullanacağız. Aşağıdaki adımları takip et:

Not: Mi Box üzerinde aşağıdaki resimler çekilmiştir 

1- Android TV Kutunuzu açın ve ana ekranın yüklenmesini bekleyin

2- Seç ve aç Google Oyun mağazası

Android TV'ye downloader yükle

3- Sol üst köşedeki Arama seçeneğini (büyüteç) tıklayın

android tv kutusunda sideload uygulamaları

4- Ses özelliğini kullanın ve AFTVNEWS

Veya arama kutusuna AFTVNEWS yazmanız yeterlidir

Not: Bazı nedenlerden dolayı, TV cihazınız uygulamayı adıyla uygulamayı aramıyor

5- Arama sonucundaki uygulamaları görüntüleyen satırı vurgulayın. Satırdan İndirici’yi seçin ve tıklayın

Not: Downloader, arama sonuçlarındaki ilk uygulama olabilir veya olmayabilir. Değilse, bulana kadar sağa gidin

  Blokada ile FireStick'teki Reklamları ve Pop-up'ları Engelleme

android tv kutularında uygulamalar nasıl yüklenir

6- Tıklayın Yüklemek sonraki pencerede

Android TV'ye downloader yükle

7- Downloader uygulaması indirilip cihazınıza yüklenirken bekleyin

8- Tıklayın Açık Downloader’ı çalıştırmak için

Not: Daha sonra şu adresten de çalıştırabilirsiniz: Uygulamalar TV Kutunuzun ana penceresindeki bölüm

android tv kutusunda sideload uygulamaları

9- Downloader uygulaması ilk kez açıldığında sizden izin isteyebilir. Tıklayın İzin vermek

android tv kutularında uygulamalar nasıl yüklenir

10- Downloader uygulamasının ana penceresi şimdi yükleniyor. İlk çalıştırmada bir açılır pencere görürseniz, kapatmak için geri düğmesine basın
Sol bölümdeki Ana Sayfa sekmesinin varsayılan olarak seçildiğini göreceksiniz.
Sağ bölümde, sadece istenen URL ve tıkla GİT

Önemli!!! URL’nin bir web sayfasını değil, doğrudan APK dosyasını gösterdiğinden emin olun. Tarayıcı tabanlı indirmeler Android TV İşletim Sistemi Kutularında desteklenmez

11- Sinema amaçlı APK’yı tanıtım amaçlı olarak indirelim. URL’yi yazın https://www.firesticktricks.com/cinema ve tıkla GİT

android tv kutusunda downloader uygulaması

Not: URL’nin daha kısa bir sürümünü de yazabilirsiniz; bu sürüm firesticktricks.com/cinema

android tv kutusunda sideload uygulamaları

12- Sinema HD APK’sını Android TV cihazınıza indirirken bekleyin

android tv kutularında uygulamalar nasıl yüklenir

13- Tıklayın Yüklemek istendiğinde sağ alt köşede

android tv kutusunda downloader uygulaması

14- bekleyin Uygulama Yüklendi bildirim

Tıklayın YAPILAN

Not: Artık ihtiyaç duyulmayan Sinema APK dosyasını silmek için Downloader uygulama penceresine geri döneceğiz. Uygulamayı daha sonra Uygulamalar bölümünden çalıştıracağız. Ancak, uygulamayı şimdi çalıştırmak istiyorsanız, AÇ’ı tıklayın.

android tv kutusunda sideload uygulamaları

15- Tıklayın Sil

android tv kutularında uygulamalar nasıl yüklenir

16- Tıklayın Sil tekrar

android tv kutusunda downloader uygulaması

17- Downloader uygulamasından çıkın ve Android TV Kutunuzun ana penceresine geri dönün. Tıklayın Uygulamalar

Not: Mi Box’da sol satırda, üst sıradadır. Cihazınızda aynı konumda değilse bulun. Onu bulmak zor olmayacak.

Android TV'ye downloader yükle

18- Şimdi Sinema APK’sını açın ve en sevdiğiniz içeriği izlemeye başlayın

android tv kutusunda sideload uygulamaları

Android TV OS Box’ta uygulamaları bu şekilde yüklüyorsunuz.

Stok Android TV Kutularına Uygulamaları Nasıl Yüklerim

Daha önce söylediğim gibi, Downloader uygulaması Android mobil platformundaki Google Play Store’da mevcut değil. Bu nedenle, Stok Android TV Kutularında da mevcut değildir.

Neyse ki, stok TV cihazları tarayıcı indirmelerine izin veriyor (Android cep telefonlarında ve tabletlerde olduğu gibi).

Uygulamaları yandan yüklemek için tek yapmanız gereken önceden yüklenmiş tarayıcıyı kullanmak veya Google Play Store’dan Google Chrome veya Firefox gibi popüler olanlardan birini indirmektir.

X96 Mini Android TV Kutusu’ndan aşağıdaki görüntüleri aldım. Cihazınız aynı, benzer veya farklı kullanıcı arayüzüne sahip olabilir. Bununla birlikte, yöntem aşağı yukarı aynı kalır.

1- Yerleşik bir tarayıcıya sahip olma şansınız yüksektir. Genellikle cihazın ana ekranından kullanılabilir. Ana ekranda değilse, Uygulamalar çekmece bölümü

2- Bazı cihazlar Chrome veya Firefox gibi bir veya daha fazla popüler tarayıcıyla önceden yüklenmiş olarak gelir.

Yerleşik tarayıcıyı kullanmak istemiyorsanız ve istenen tarayıcı önceden yüklenmemişse, ana pencerede Google Play Store’u tıklayın, tarayıcıyı arayın ve yükleyin

3- Şuraya gidin: Uygulamalar bölümüne gidin ve tarayıcıyı çalıştırın

android tv kutularında uygulamalar nasıl yüklenir

4- Tarayıcı adres çubuğunu seçin ve URL’yi yazın https://www.firesticktricks.com/cinema

Bazı tarayıcılar URL’nin kısaltılmış sürümünü de kabul eder firesticktricks.com/cinema

android tv kutusunda sideload uygulamaları

5- APK indirilirken bekleyin

6- APK indirildikten sonra, tarayıcı sizden APK’yı çalıştırmanızı isterse, yüklemeyi hemen başlatabilirsiniz. Böyle bir istem yoksa, bir sonraki adıma geçin

7- Çoğu Android Kutusu (hem Stok hem de Android TV OS) bir dosya yöneticisi (veya dosya tarayıcısı) uygulaması ile önceden yüklenmiş olarak gelir. Ana ekranda bulabilir veya Uygulamalar bölümüne gidebilirsiniz.

Bir dosya yöneticisi uygulamanız yoksa Google Play Store’dan bir uygulama yükleyebilirsiniz

8- Dosya yöneticisi uygulamasını çalıştırın ve dahili depolama biriminizde APK’nın indirildiği klasörü açın. Genellikle, APK dosyaları İndirilenler varsayılan olarak klasör

android tv kutularında uygulamalar nasıl yüklenir

9- Kurulumu başlatmak için APK dosyasını çalıştırın

  Sportz TV IPTV Kanalları Çalışmıyor Nasıl Onarılır

android tv kutusunda downloader uygulaması

10- Tıklayın Yüklemek

Android TV'ye downloader yükle

11- Kurulum tamamlandığında, AÇIK ve uygulamayı çalıştırın. Uygulamaya daha sonra Apps çekmecesinden de erişebilirsiniz

android tv kutularında uygulamalar nasıl yüklenir

Bir tarayıcı kullanarak stok Android TV Kutularına uygulamaları nasıl yüklüyorsunuz?.

PC Kullanarak Android TV Kutusunda Sideload Uygulamaları

URL doğrudan APK’yı gösteriyorsa, True Android TV OS kutularınıza uygulamaları kolayca yükleyebilirsiniz. Bununla birlikte, URL APK’yı indirmek için bir bağlantıyı tıklamanız gereken bir web sayfası açarsa, Android TV OS cihazında çalışmaz. Çünkü bu cihazlar tarayıcı indirmeyi desteklemiyor.

Bu durumda, bir bilgisayar kullanarak uygulamaları TV OS Kutunuza yandan yükleyebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki gereksinimler karşılanmalıdır:

– Android TV İşletim Sistemi Kutunuz ve bilgisayarınız aynı Kablosuz ağa bağlı olmalıdır
– Android TV Kutunuzda PC bağlantısı özelliği olan bir dosya yöneticisi uygulamanız olmalıdır

Bilgisayar kullanarak cihazınızdaki uygulamaları yan yükleme adımları:

1- Bilgisayarınızdaki tarayıcınızdaki URL’ye APK dosyasını indirmek ve APK’yı indirmek istediğiniz yerden erişin

2- Android TV Kutunuzun ve bilgisayarınızın aynı Kablosuz ağa bağlı olduğundan emin olun

3- TV Kutunuzda Google Play Store’u açın ve PC bağlantısı özelliğine sahip bir dosya yöneticisi yardımcı programı arayın (ör. Dosya Komutanı)

Dosya yöneticisini yükleyin

android tv kutusunda sideload uygulamaları

4- Yeni yüklediğiniz dosya yöneticisi uygulamasını açın. PC bağlantısı (veya PC Dosya Aktarımı) özelliğini bulun

android tv kutularında uygulamalar nasıl yüklenir

5- Dosya yöneticisi uygulamasına dosya erişimine izin ver

6- PC bağlantısını etkinleştir (bazı dosya yöneticisi uygulamaları PC bağlantısı özelliğine eriştiğinizde bu özelliği otomatik olarak etkinleştirir)

Android TV'ye downloader yükle

7- şimdi ya bir http yol veya ftp Android kutunuzdaki dosya yöneticisine bağlı olarak

Ayrıca, alttaki Tüm PC Bağlantılarına İzin Ver seçeneğini etkinleştirin

android tv kutusunda sideload uygulamaları

8.1- Dosya yöneticisi görüntüleniyorsa http yolu açın, bilgisayarınızda bir tarayıcı açın ve yola erişin
Artık bilgisayarınızdaki tarayıcınızdaki tüm Android TV Kutusu klasörlerine erişebilirsiniz

Ayrıca şu seçeneği de bulmalısınız: yükleme web sayfasının herhangi bir yerinde dosyalar

Bilgisayarınıza daha önce indirdiğiniz APK dosyasını bulun. Android TV Kutunuzdaki klasörlerden birine yükleyin

Android TV Box'da Uygulamaları Sideload nasıl

8.2- Dosya yöneticisi size bir ftp Bilgisayarınızdaki herhangi bir klasörü açın ve ftp klasörün adres çubuğundaki yol

Artık tüm Android TV Kutusu klasörlerinizi bilgisayarda görüntüleyebileceksiniz

Artık bilgisayarınızdaki APK dosyasını Android Box klasörlerinden birine kopyalayabilirsiniz

9- Şimdi Android TV Kutunuza geri dönün

APK dosyasını bilgisayarınızdan kopyaladığınız klasöre erişmek için dosya yöneticisini kullanın

Diyelim ki dosyayı İndirilenler klasörüne kopyaladınız

android tv kutularında uygulamalar nasıl yüklenir

10- APK dosyasını seçin ve tıklayın

Not: Başlangıçta sağladığım yöntemi kullanarak dosya yöneticisi uygulaması için Bilinmeyen Kaynakları etkinleştirin. Bunu yapmadıysanız, yüklemeden önce etkinleştirmenize izin verecek bazı istemler göreceksiniz

Android TV'ye downloader yükle

11- Tıklayın Yüklemek istendiğinde

android tv kutusunda sideload uygulamaları

12- Uygulamanın yüklenmesini bekleyin

android tv kutularında uygulamalar nasıl yüklenir

PC kullanarak Android TV Box’a uygulamaları bu şekilde yüklüyoruz

Paketleme

Farklı yan yükleme tekniklerine sahip iki tür Android Kutusu olduğundan, işler biraz zorlaşır. Stok Android kutusu tarayıcı indirmeye izin verirken, Mi Box ve Nvidia shield gibi Android TV OS kutularının tarayıcı desteği yok.

Mi Box, Nvidia Shield veya yerleşik Android işletim sistemine sahip TV’lerde Downloader uygulamasını Google Play Store’dan yükleyebilirsiniz. Bu uygulama, doğrudan APK’yı işaret eden URL’den üçüncü taraf uygulamaları yandan yüklemenize izin verir.

APK bağlantısına sahip bir web sayfası için URL’niz varsa, önce APK’yı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Daha sonra, bilgisayarınıza bağlanmak ve APK dosyasını cihaza aktarmak için Android TV İşletim Sistemi Kutunuzdaki veya Android TV’nizdeki bir Dosya Yöneticisi aracını kullanabilirsiniz. Bu biraz karmaşık görünüyor, ancak Android TV OS kutularınıza tarayıcı desteği eklenene kadar sahip olduğumuz tek şey bu.

URL’ler doğrudan APK’yi işaret ediyor olsun ya da olmasın, dosyaları doğrudan tarayıcıdan indirebileceğiniz için stok Android TV kutuları ile işler biraz daha kolay.

Max Eddy
Max Eddy Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me