IP Adresinizi Gizleme

>

IP adresimi nasıl gizlerim? IP adresinin nasıl gizleneceğini bilmek isteyen okuyucularımızdan bu kadar çok sayıda soru aldık. Bu nedenle, şimdi bu yazıyı yazmanın harika bir zaman olacağını düşündük. Bu öğreticide gösterilen yöntemler ücretsiz ve ücretli çözümleri içerir. Gereksinimlerinize en uygun olanı kullanabilirsiniz.

IP adresi tam olarak nedir?

IP, İnternet Protokolü anlamına gelir. İnternet bağlantınız ve World Wide Web arasında veri alışverişinin nasıl gerçekleştiğini belirleyen bu protokoldür. Daha basit bir deyişle IP, cihazlarınızı İnternet'e bağlamanıza yardımcı olur.

Ev adresinizin benzersiz olması gibi, IP adresi de İnternet bağlantınıza özeldir. Bir web sitesine erişmeye çalıştığınızda, web sitesine bilgilerin hangi cihaza gönderilmesi gerektiğini söyleyen IP adresinizdir..

IP adresi internet bağlantısına özgü olduğundan, aynı zamanda ağının ve nihayetinde sizin de bir tanımlayıcıdır. ISS'niz SSN'niz, ev adresiniz, e-posta adresiniz vb.Gibi kişisel bilgilerinize sahiptir. IP adresinizle hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi ve ne tür içeriğe göz attığınızı öğrenebilir..

IP adresimi neden gizlemem gerekiyor??

IP adresinizi gizlemek istemenizin çeşitli nedenleri vardır. Kullanıcıların IP adresini gizlemek istemelerinin en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır.

1- İnternete özel ve anonim olarak bağlanın

Gizlilik ihlalleri bu zamanlarda hiç olmadığı kadar yaygın hale geldi. Çevrimiçi faaliyetlerimize kimlerin göz kulak olabileceğini gerçekten bilmiyoruz. İSS'mizin kişisel bilgilerimizi güvende tutup tutmadığını veya hükümetle paylaşıp paylaşmadığını veya en yüksek teklif verene satıp satmadığını bile bilmiyoruz. IP adresinizi gizlemek mantıklı bir işlem gibi geliyor.

2- Coğrafi konumunuzu gizleyin

IP adresiniz, ISS'niz tarafından sağlanan internet bağlantınıza bağlıdır. İnternet hizmetleri satın aldığınızda, SSN, ev adresi, e-posta adresi vb.Gibi kişisel bilgilerinizi sağlamalısınız..

Size atanan IP adresi benzersizdir ve kişisel bilgilerinizi ve konumunuzu almak için kullanılabilir.

IP adresimi gizlediğimde, konumumu da gizliyorum.

3- Coğrafi kısıtlı ve IP kısıtlamalı içeriğin engellemesini kaldırın

Bazı web siteleri ve gerçek zamanlı aktarılan içerik belirli bölgelerle sınırlıdır. Bunlara bu bölgelerden gelen herhangi bir IP adresi ile erişilebilir. Bölge dışındaki tüm IP'lerin bu bölgeye erişim izni yoktur.

IP adresinizi gizlemek ve web sitelerine ve diğer içeriklere erişmek istediğiniz bölgenin IP adresini almak, bu tür kısıtlamaları aşmanın harika bir yoludur.

IP adresinizi gizleme ihtiyacı burada ortaya çıkar. İşte, bunu yapmanın birçok yolu.

IP Adresi Nasıl Gizlenir?

Dört yolu listeliyorum (üç tanesi ücretsiz) orijinal IP adresinizi gizleyebilir ve sahte bir internetle internette gezinebilirsiniz. İlk yöntem, çoğu kullanıcı için en güvenli ve önerilen yöntemdir. Ancak, seçiminizi gereksinimlerinizin niteliğine göre yapabilirsiniz.

1. Bir VPN Hizmeti kullanın - en hızlı ve en güvenilir

Bir VPN kullanmanın IP adresimi gizlemenin en iyi yolu olduğundan şüphem yok. En iyi VPN servis sağlayıcıları, internet bağlantınızı siber tehditlere ve bilgisayar korsanlığı girişimlerine karşı tamamen savunmasız hale getiren üst düzey güvenlik protokolleri sunar.

bir vpn ile ip adresini gizleme

VPN hizmetleri ayrıca IP sızıntısı koruması sunar ve internete bağlandığınızda orijinal IP adresinizin asla yayınlanmadığından emin olun.

Sanal Özel Ağın çalışma şekli oldukça basittir. IP adresinizi maskeler ve bağlı olduğunuz sunucusundan size tamamen yeni bir IP adresi atar. Bu sizin için tamamen çevrimiçi anonimlik sağlar.

VPN bağlantılı cihazınızdan kaynaklanan tüm internet trafiği önce VPN uygulaması tarafından şifrelenir. Trafik daha sonra bağlanmayı seçtiğiniz VPN sunucusu üzerinden yönlendirilir. Trafiğiniz VPN sunucusuna çarptığında, sunucunun kimliğini alır ve IP adresiniz gizlenir. Trafik cihazınıza döndüğünde, yine aynı sunucudan geçer. Şifreleme, ISS'nizin bile çevrimiçi etkinliklerinizin kokusunu almamasını sağlar.

Özel yayın yapmak, coğrafi kısıtlamalı web sitelerinin ve içeriğin engellemesini kaldırmak, torrent etkinliklerinizi güvenceye almak veya çevrimiçi etkinliklerinizi gözetim altında tutmak istiyorsanız, VPN gitmek için mükemmel bir yoldur.

Bir dizi VPN uygulaması kullandım. ExpressVPN, kalabalığın arasından sıyrılıyor. En hızlı VPN olduğu bilinmektedir. Yine de, tavsiye etmemin tek nedeni bu değil. ExpressVPN 160 lokasyonda ve 90'dan fazla ülkede 3000'den fazla sunucudan oluşan büyük bir ağa sahiptir.

Her sunucu benzersiz bir IP adresidir. Bu, ExpressVPN'in IP adresimi gizlemek için 3000'den fazla benzersiz seçeneğe sahip olduğu anlamına gelir. Özellikleri hakkında daha fazla bilgi için Expressvpn incelememi okuyabilirsiniz.

2. Proxy sunucusu ile IP'yi gizle - yavaş ve güvenilmez

Bir proxy sunucusunu mini VPN veya muhtemelen bir VPN'nin son derece soyulmuş versiyonu olarak düşünebilirsiniz.

Tıpkı bir VPN gibi, çevrimiçi trafiğinizi sunucuları üzerinden kanalize ederek IP adresinizi gizlemenizi sağlar. İyi olan şey, hide.me gibi çoğu proxy sunucusunun ücretsiz olmasıdır. Birçoğu web tabanlıdır. Cihazınıza herhangi bir uygulama indirmenize gerek yoktur. Proxy web sitesini ziyaret edin ve erişmek istediğiniz URL'yi girin.

IP adresinizi bir proxy sunucuyla gizleyin

Trafiğinizi tünellemeyle ilgili olarak, proxy'nin çalışma şekli bir VPN'den çok farklıdır. VPN, giden tüm internet trafiğini sunucusu üzerinden yönlendirebilirken, proxy hizmeti yalnızca belirli etkinlikleri gizler. Size işleri daha net hale getirecek bir örnek vereyim:

Cihazınıza yüklenmiş bir VPN istemcisi, sağlam şifreleme protokollerini kullanarak internet trafiğinizi tamamen kontrol eder. Öte yandan, bir proxy ile, proxy sunucusu aracılığıyla hangi belirli çevrimiçi etkinliğin yeniden yönlendirilmesini istediğinizi belirtmeniz gerekir. Diyelim ki, orijinal IP ayak izlerinizi istemediğiniz bir web sitesi var. Proxy hizmetine gidin, sunucuyu seçin ve onlara web sitesi URL'sini verin. Proxy hizmeti, isteğinizi sunucusu üzerinden yeniden yönlendirir ve web sitesini tarayıcınıza yükler. İSS'niz yalnızca bir proxy sitesini (tamamen yasal olan) ziyaret ettiğinizi bilir. Proxy aracılığıyla gerçekte hangi siteyi ziyaret ettiğinizi bilmez.

Bir proxy, coğrafi kısıtlamalı web sitesine erişmek veya bölge kısıtlamalı içeriğin engelini kaldırmak için inanılmaz bir araç olabilir. Ancak, Netflix gibi en iyi akış platformları Proxy ve VPN sunucularını izlemek ve engellemek için çok para harcıyor. Ücretli VPN sağlayıcıları yeni sunucuları dahil edebilirken, ücretsiz proxy hizmetleri için aynı şey söylenemez.

Proxy hizmetlerinin başka ciddi dezavantajları da vardır. Güvenlik cephesinde, en güvenilir değiller. IP sızıntıları, IP maruziyetleri nadir değildir. Aynı üst düzey şifreleme protokollerini bile kullanmıyorlar. Kişisel bilgilerinizin onlarla ne kadar güvenli olduğunu bilmiyoruz.

Dediğim gibi, proxy genellikle IP'mi sadece onlar aracılığıyla ziyaret edilen belirli web sitelerinden gizler. Tüm internet trafiğinizi şifrelemez. Bu nedenle, hala tehditlere maruz kalıyorsunuz ve çevrimiçi izleme ve izlemeye karşı savunmasızsınız. Ayrıca, çoğu VPN hizmeti kayıt tutmama ilkesini korurken proxy hizmetleri etkinliklerinizi kaydedebilir ve günlüğe kaydedebilir.  

Yavaş bağlanabilirlik de göz ardı edemeyeceğimiz bir sorundur. Proxy sunucuları ücretsiz ve kolayca erişilebilir olduğundan, sunucuları genellikle aşırı yüklenir ve bu da önemli hız düşüşlerine ve gecikmelere neden olur. Sansürlü veya coğrafi kısıtlamalı içeriğin engelini kaldırabilir; yine de arabelleğe alma deneyimi yaşayabilirsiniz. Tabii ki, büyük ölçüde günün saatine ve bağlandığınız sunucuya bağlıdır..

Uygun bağlantı hızlarıyla tam bir anonimlik ve güvenlik arıyorsanız, VPN tek uygun seçenektir.

3. TOR Bağlantısı - güvenli ancak yavaş ve riskli

TOR, web'de anonim kalmak için kullanabileceğiniz başka bir IP adresi gizleme aracıdır. TOR, Soğan Yönlendirici anlamına gelir. Soğanın birçok katmanı olduğu gibi, TOR da gönüllüler ve siber aktivistler tarafından işletilen bir sunucu zinciri aracılığıyla çok katmanlı güvenlik sunar.

Bir TOR istemcisine bağlandığınızda, çevrimiçi trafiğiniz birden çok sunucu üzerinden yönlendirilir. IP adresinizi maskeler ve web'e anonim olarak göz atmanızı sağlar.

TOR’un güvenliği tartışılmaz. Ancak, bazı ciddi eksiklikleri var.

TOR, çevrimiçi trafiğinizin birden çok sunucu katmanında yönlendirildiği paralel bir ağdır. Çevrimiçi trafiğiniz ek bir sunucudan her geçtiğinde hız kaybeder. Ve, birden fazla sunucudan geçmesi gerektiğinde, önemli bir hız kaybı olabilir. Bu nedenle, yavaş yükleme, akış, arabelleğe alma ile karşılaşırsınız.

ip adresini gizleFotoğraf kredisi: hotspotshield.com

Erişim kolaylığı ve anonimlik vaadi, TOR'u suçlular için bir sığınak haline getirmiştir. TOR ağı üzerinden uyuşturucu anlaşmaları, silah satışı ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok yasadışı işlem gerçekleştiriliyor.

TOR'a bağlanmak çoğu ülkede yasa dışı olmasa da, yanlışlıkla bile olsa gayri meşru işlemlere yakalanırsanız sıkıntı çekebilirsiniz..

Yine, IP adresimi nasıl gizleyeceğinizi düşünüyorsanız, hız, gizlilik ve güvenlik göz önüne alındığında, VPN açık bir seçimdir.

4. Genel Wi-Fi bağlantısını kullanın - en güvenli değil

Genel Wi-Fi bağlantısını kullanmak, IP adresinizi göstermeden web'e anonim olarak göz atmak için başka bir seçenektir. Çok sayıda perakende satış mağazası, havaalanları gibi halka açık yerlerde, gıda birlikleri ve kafelerde ücretsiz Wi-Fi sunulmaktadır. Başka birinin internet bağlantısını kullandığınız için IP adresiniz açıklanmadı.

Ancak bu, halka açık Wi-Fi hizmetlerinin güvenli olduğu anlamına gelmez. Aslında, ciddi riskler söz konusudur. Sonunda aynı ağı kullanarak ve kişisel bilgilerinizi birkaç dakika içinde çalabilen bir bilgisayar korsanına maruz bırakabilirsiniz..

Aşağıdaki iki yöntem IP'nizi gerçekten gizlemez. IP'nizi anonimlik olmadan değiştirmek istediğinizde esas olarak buraya eklenirler.

5. Mobil Hotspot'unuzu kullanın - neredeyse anonim ve yavaş

Tüm cep telefonları, Wi-Fi ağı olarak kullanmanızı sağlayan Hotspot özelliğine sahiptir. Etkin noktanın çalışması için mobil servis sağlayıcınız tarafından veri ağına bağlı olmanız gerekir.

ip hider

Hotspot ağını cep telefonunuza kurmak kolaydır. Ancak, işlem cihazlar arasında değişiklik gösterebilir. Nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz Google.

Tıpkı normal Wi-Fi gibi, Hotspot da bilgisayarlar, diğer cep telefonları, tablet vb. Dahil tüm cihazlarınızı bağlamanızı sağlar..

Bazı belirli çevrimiçi etkinlikler için geniş bant Kablosuz ağınıza bağlanmak istemiyorsanız, bu harika bir seçenektir. Hotspot IP adresimi gerçekten gizlemiyor. Bunun yerine, mobil ağımın IP adresini kullanmama izin veriyor.

Ancak, bunun gerçek bir anonimlik sunmadığını unutmayın. Çevrimiçi etkinlikleriniz, mobil ağınızın IP adresi aracılığıyla size geri izlenebiliyor. Mobil servis sağlayıcınızın kişisel bilgilerinizin çoğu.

Tıpkı geniş bant, Wi-Fi bağlantınız gibi, mobil veri ağı da şifrelenmez. Bu nedenle, cihazlarınız da bu kadar savunmasızdır. Mobil ağlar, geniş bant bağlantılardan çok daha yavaştır.

6. Bağlantınızın IP adresini değiştirin

Bu, internet bağlantınıza yeni bir IP adresi atamak için başka bir zor ve karmaşık yöntemdir. İşlem, kablolu ve kablosuz bağlantılar için farklıdır. Ayrıca, yöntemler cihazlara göre de değişir.

IP değiştirme işlemi tekniktir ve yenisini almadan önce saatlerce beklemeniz gerekir. Modeminizi bir süre KAPALI tutmanız gerekecektir. Ve işlem tamamlanmadan önce tekrar açarsanız, eski IP adresine geri döner ve işlemi yeniden başlatmanız gerekir..

Burada sürecin teknik ayrıntılarına girmiyorum. Ne çok pratik ne de tavsiye edilir. Ancak, yine de yapmak istiyorsanız, Google'da (veya istediğiniz herhangi bir arama motorunda) modeme ve cihaza özgü talimatları arayabilirsiniz..

Ücretsiz VPN hizmetleri nasıl olur??

Zaman aşınmış bir cümle ile başlayayım, “eğer özgürse, ürün sizsiniz”. Ya da muhtemelen, “ücretsiz yemek yok”!

Bu sözler ne kadar klişe olsa da, yine de sağlayıcı-tüketici ortamında ağırlık tutuyorlar.

Evet, orada çok sayıda ücretsiz VPN hizmeti olduğu doğrudur. Birçoğunu şahsen denedim. Dürüst olmak gerekirse, çok umut verici görünüyorlar. Hatta bazıları, güvenilirlik görünümü veren profesyonel tasarımlara sahiptir. Ancak, güvenlik ve gizlilik söz konusu olduğunda, gerçek doğaları ortaya çıkar.

IP adresinizi ücretsiz bir VPN ile gizleyebilirsiniz, ancak her zaman ödemeniz gereken bir fiyat olduğunu unutmayın..

VPN sunucularını kurmak ve bakımını yapmak çok para ve insan gücü gerektirir. Bir VPN ücretsizse, yine de bir yerden dolar tutuyor olmalıdır. Birçok ücretsiz VPN istemcisi reklam tabanlıdır. Ara sıra, ücretsiz VPN uygulamasını kullanmaya çalıştığınızda can sıkıcı bir reklam açılır. Yani, para kazanmanın bir yolu bu. Reklamlar çıktığı sürece kötü bir şey olmadığı sürece. Ancak, bazen.

Bazı ücretsiz VPN'ler, antivirüs tarafından derhal işaretlenen kötü amaçlı yazılımlara ve reklam yazılımlarına sessizce kaymaya çalıştı. Bununla birlikte, bazıları antivirüs korumasını hızla geçmiştir. Güvenlik benim için çok önemli ve birçok ücretsiz VPN ile birlikte gelmeyeceğim bir risk.

Ama bu değil. Birçok ücretsiz VPN'in abonelerinin kişisel bilgilerini teklif sahiplerine sattığı bildirilmiştir. Sıfır günlük politikası sunan birçok ücretli VPN hizmetinden farklı olarak, çoğu ücretsiz VPN, çevrimiçi etkinliklerin yanı sıra kişisel bilgilerinizin bir hesabını tutacaktır. Bu bir güven ve mahremiyet ihlalidir. Ücretsiz VPN'lerin nasıl para kazandığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ücretsiz VPN'ler IP'yi gizlemek için iyi bir seçenek gibi görünse de, genellikle değildir. Güvenlik ve gizlilikle ilgili olduğunda, hiçbir zar atmıyorum. Bu nedenle, param her zaman ExpressVPN gibi ücretli, ünlü ve güvenilir VPN hizmetlerinde.

Paketleme

Bu, IP'nizi gizleme yollarını ve IP adresinizi neden gizlemek istediğinizin nedenlerini özetlemektedir..

Çok yönlü koruma ve IP adresinizi gizlemek için neredeyse kusursuz bir yol arıyorsanız, VPN'den başka daha iyi bir yol yoktur. Hem güvenlik hem de hız cephelerinde kazanır. Çoğu VPN sağlayıcısı aynı anda birden çok bağlantı sunar. Bu, tüm cihazlarınızı aynı anda güvende tutabileceğiniz anlamına gelir.

Bu makalede benim gibi teknik olmayan katmanlara yardımcı olabilecek tüm ilgili bilgileri kapsamaya çalıştık. Herhangi bir geri bildirim veya öneriniz varsa, lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünden bize bildirmekten çekinmeyin..

Max Eddy
Max Eddy Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me